Czym jest folia grzewcza na podczerwień? Jak działa?
W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć, że osoby budujące swój nowy dom, zamiast na ogrzewanie podłogowe decydują się na folie grzewcze. Czym one są i na jakiej zasadzie działają? Dlaczego folie na podczerwień stają się tak popularne? Sprawdźmy!
Jak montuje się folie grzewcze?
Folię grzewczą najłatwiej porównać do cieniutkiego grzejnika elektrycznego na podczerwień. Swoim wyglądem przypomina on elastyczny plastik, stąd wzięła się jego „foliowa” nazwa. Folie dostępne są w różnych wielkościach, mocach grzewczych i o różnych zastosowaniach, jednak wszystkie działają na tej samej zasadzie. Do produkcji folii grzewczych używa się węglowych grzałek, zawierających mieszanki grafitu. Pod wpływem oporu elektrycznego wytwarzają one promieniowanie podczerwone, które z kolei ogrzewa wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Folie grzewcze można montować na podłogach, ścianach, a nawet sufitach. To ekologiczne rozwiązanie, które nie emituje do środowiska szkodliwych gazów.
Zalety folii grzewczych
Wykorzystanie folii do ogrzewania domów jednorodzinnych i innych obiektów ma wiele zalet. Koszt inwestycji jest stosunkowo niski w porównaniu do innych systemów grzewczych, stosunkowo tania jest też eksploatacja ogrzewania. Folie instaluje się o wiele szybciej niż np. ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie można połączyć z systemem paneli fotowoltaicznych i Inteligentną instalacją elektryczną (tzw. inteligentny dom). To umożliwia precyzyjne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, nawet zdalnie, za pomocą smartfona. Folie nagrzewają pomieszczenie dość szybko, a co ważne, równomiernie rozprowadzają ciepło. Są do tego wszystkiego bezawaryjne i nie wymagają regularnego serwisowania, jak np. kotły grzewcze. Warto wziąć je pod uwagę nie tylko przy budowie nowego domu, ale również podczas termomodernizacji starszego obiektu.