Instalacja wtynkowa a natynkowa – jakie są różnice?
Osoby, które budują swój nowy dom, prędzej czy później czeka położenie w nim instalacji elektrycznej. Można to zrobić na dwa sposoby. Instalację zazwyczaj prowadzi się podtynkowo, jednak zdarza się, że lepszym pomysłem jest umieszczenie jej elementów na tynku. Co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Instalacja podtynkowa
Instalacja podtynkowa polega na ukryciu jej wszystkich elementów w ścianach. Obecnie ten sposób rozprowadzenia instalacji w domach jest w zasadzie standardem – przewody są niewidoczne, co ma niewątpliwie ogromne walory estetyczne. Ukrycie instalacji w ścianach ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę: wyższy poziom bezpieczeństwa. Do przewodów nie mają dostępu przebywające w domu dzieci, ani czworonożni pupile. Przewody w ścianie można poprowadzić w specjalnych elastycznych rurkach (peszlach), które dodatkowo je ochraniają przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zawsze robi się to w ścianach i suficie wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych lub drewnianych. Przewody w peszlach montuje się również na posadzce - w tym wypadku należy stosować peszel o wytrzymałości 750 N. Minusem instalacji podtynkowej jest fakt, że poważniejsze prace przy instalacji wymagają kucia ścian. Poprawnie położona instalacja psuje się jednak niezwykle rzadko. Osoby, które świadczą usługi elektryczne, zalecają też ukrycie niektórych przewodów w listwach przypodłogowych, dzięki czemu nie są one widoczne, ale właściciel domu ma do nich wygodny dostęp.
Instalacja natynkowa
Instalacje natynkowe spotyka się o wiele rzadziej niż wtynkowe. Zazwyczaj przewody po ścianach prowadzi się w miejscach, w których estetyka ma drugorzędne znaczenie (np. w piwnicach, garażach, pomieszczeniach gospodarczych, domkach działkowych). To rozwiązanie również ma pewne zalety. Przede wszystkim dostęp do elementów instalacji jest uproszczony, bardzo łatwo można więc dokonywać napraw i wszelkich zmian. Po drugie, sam proces montażu instalacji nie jest długotrwały, z danego pomieszczenia można więc korzystać tuż po skończeniu pracy. Instalacje natynkowe nie powinny znajdować się tuż przy podłodze: stosunkowo łatwo mogą w tym miejscu ulec uszkodzeniu, lub wzbudzać zainteresowanie dzieci i zwierząt.