Jak zaplanować instalacje elektryczne w domu?
Instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych elementów w każdym domu. I chociaż wykonuje ją fachowiec, warto samemu pochylić się nad projektem. Dlaczego? Ponieważ to mieszkańcy domu najlepiej znają swoje potrzeby i wiedzą, jaki rozkład urządzeń będzie spełniał ich oczekiwania. W ten sposób najlepiej podpowiemy elektrykowi, jakie elementy są dla nas najważniejsze, a on zaproponuje odpowiednie miejsca dla gniazdek, wybierze niezbędne przewody i ułoży je w sposób zgodny z przepisami.
Planowanie instalacji elektrycznej
Najbardziej zauważalnymi elementami instalacji elektrycznej są gniazdka i przełączniki oświetlenia. Ich liczba w mieszkaniach z rynku pierwotnego jest zwykle ograniczona do minimum. Nowi właściciele często muszą podjąć decyzję o przerobieniu instalacji elektrycznej do swoich potrzeb. Pracami związanymi z instalacją powinien zająć się wykwalifikowany specjalista, ale warto samemu zgłosić swoje uwagi, aby gniazdka i inne elementy były umieszczone w miejscach jak najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb.
Najważniejsze jest ustalenie orientacyjnego rozkładu mebli, sprzętów i urządzeń elektrycznych. Pozwoli to ograniczyć do minimum konieczność przeciągania nieestetycznych kabli po całym mieszkaniu. Liczba gniazdek elektrycznych powinna być dopasowana do ilości urządzeń w danym pomieszczeniu. Najbardziej rozbudowana instalacja znajdzie się w kuchni i łazience, z uwagi na konieczność podłączenia urządzeń dużej mocy, pralki i drobnego sprzętu AGD. W salonie, który jest największym pomieszczeniem w domu, istotny jest sposób jego oświetlenia. Dlatego należy zaplanować możliwość rozbudowy oświetlenia o dodatkowe lampy. Ważne jest też, w którym miejscu będzie stał telewizor i sprzęt grający, by wiadomo było, gdzie oprócz gniazdek elektrycznych doprowadzić sygnał telewizyjny. W sypialniach istotne jest ustawienie łóżek, żeby gniazdka nie znalazły się za nimi. W sypialniach dzieci, które są dla nich także miejscem nauki i zabawy, ważne jest ustawienie stołu lub biurka, by można było blisko tego miejsca doprowadzić oddzielny obwód dla komputera i oczywiście gniazdka elektryczne.
Planując instalację elektryczną, warto pamiętać o jeszcze jednym, coraz popularniejszym elemencie wyposażenia domu lub mieszkania – o elektrycznych roletach zewnętrznych. Cieszą się one coraz większą popularnością, ponieważ dają nie tylko estetyczny wygląd, ale również wygodę obsługi. Ich sterowanie może odbywać się za pomocą sterownika umieszczonego przy oknie lub poprzez sterowanie centralne. Ponadto na rynku dostępne są samozamykające się rolety, reagujące na zmieniające się warunki atmosferyczne – wichurę, burzę lub intensywne opady deszczu.
Ogród, garaż, brama wjazdowa
Nie należy zapominać o oświetleniu również tych stref. Lampy na ogród powinno się móc zapalać z wnętrza domu. Można też zastosować czujniki ruchu. W garażu potrzebny będzie oddzielny obwód do zasilania napędu bramy. Na zewnątrz garażu warto zrobić gniazdka z obudową wodoszczelną. Nie należy zapominać o doprowadzeniu zasilania do bramy. Do furtki wejściowej trzeba doprowadzić instalację domofonu lub wideodomofonu. Instalacje te wykonuje się tylko z kabli, które można układać w gruncie. I oczywiście wszystko to należy zrobić przed ułożeniem podjazdu i ścieżki. Również te prace powinien wykonać doświadczony specjalista, posiadający odpowiednią wiedzę.